Názov projektu: Násilie na ženách nie je mýtus
Donor: Európsky sociálny fond a Európsky fond regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje
Projekt bol zameraný na podporu rozvoja služieb a opatrení pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch a ich deti. Hlavným cieľom bolo poskytovanie komplexnej pomoci a podpory ženám zažívajúcim násilie v intímnych vzťahoch a ich deťom prostredníctvom špecializovaných a právnych služieb.
Hlavné aktivity projektu: Komplexná pomoc a podpora žien zažívajúcich násilie v intímnych vzťahoch.
V rámci projektu boli poskytované
• poradenské služby,
• lokálna krízová linka,
• online poradenstvo.
Podaktivita 1: Obnova poradenských a terapeutických priestorov
Cieľovou skupinou projektu: ženy a ich deti zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch, ako osoby ohrozené diskrimináciou, chudobou alebo sociálnym vylúčením.
Typ projektu: Dopytovo – orientovaný projekt
Trvanie projektu: august 2018 – apríl 2021
Cieľ projektu: Prevencia a eliminácia všetkých foriem diskriminácie
Miesto realizácie projektu: celé Slovensko, primárne oblasť Turca
Názov projektu: Monitoring násilia na ženách, ako nástroj k scitlivovaniu verejnej správy.
Donor: Európsky sociálny fond
Projekt sa vo svojich aktivitách zameriaval na optimalizáciu procesov pomoci ženám zažívajúcim násilie a ich deťom vytvorením kvalitnejších systémov pri práci s nimi. Jeho realizácia mala zvýšiť efektívnosť verejných služieb na národnej, regionálnej a miestnej úrovni v záujme skvalitnenia pomoci ženám zažívajúcim násilie v rodine a ich deťom prostredníctvom analýz, hodnotení navrhnutých opatrení.
Realizovali sa tieto aktivity:
A1 Monitoring sociálnych služieb poskytovaných UPSVaR pre ženy zažívajúce násilie v intímnych vzťahoch 2018-2019.
Monitoring sa zameral na UPSVaR v Žilinskom, Banskobystrickom, Trnavskom, Nitrianskom, Trenčianskom, Košickom a Prešovskom kraji. Kde sme zisťovali postupy, metódy techniky, ale aj vzdelanie a informovanosť o téme násilia na ženách, ktoré používajú pracovníci a pracovníčky UPSVaR. Monitoring ponúkol komparatívny pohľad na niektoré spoločné parametre medzi regiónmi, ale aj agregovaný pohľad na územie SR.
A2 Monitoring médií hľadiska násilia páchaného na ženách za rok 2018-2019.
Na základe nastavených parametrov sme sledovali mediálne pokrytie problematiky násilia páchaného na ženách v správach spravodajstva vo verejno-právnych aj súkromných médiách všetkých hlavných druhov médií. Sledovali sme počet, rozsah, zameranie aj obsahovú korektnosť správ o násilí na ženách.
A3 Metodika poskytovania služieb pre ženy zažívajúce násilie.
Vypracovali sme metodiku ako záchytného prostriedku, ktorý môže byť efektívne využívaný pre pracovníkov a pracovníčky ÚPSVaR v rámci územia SR. Média dostali k dispozícii informácie, ktoré by mohli napomôcť k prezentácii témy korektným jazykom s jasným pomenovaním tohto javu.
Názov projektu: Poskytovanie finančného príspevku na prevádzku poskytovanej sociálnej služby – špecializovaného sociálneho poradenstva
Donor: Žilinský samosprávny kraj
Žilinský samosprávny kraj aj v roku 2019 prispel OZ Žena v tiesni na prevádzku špecializovaných služieb pre ženy, na ktorých je páchané násilie, tým výrazne prispieva k prevencii a eliminácii násilia páchaného na ženách.
Finančná pomoc Žilinského samosprávneho kraja je prínosom pre všetky naše klientky, ktoré potrebujú pomoc a podporu v období ich ťažkej životnej situácie, pretože príspevok je využitý na zabezpečenie chodu poradne a udržanie pracovných miest poradkýň, ktoré poskytujú komplexné služby pre ženy zažívajúce násilie v partnerských vzťahoch.
Názov projektu: NDO – Nebuď ďalšou obeťou X.
Donor: Žilinský samosprávny kraj
Cieľom projektu bolo pokračovať vo vzdelávacích aktivitách v téme násilia na ženách – rodovo podmieneného násilia určeného pre stredoškolskú mládež, konkrétne pre dospievajúce dievčatá vo veku 17 – 19 rokov. Projekt Nebuď ďalšou obeťou IX. Sme realizovali v období máj – november 2019 na stredných školách v Turčianskom regióne.
Názov projektu: Krízová telefonická linka pre ženy
Donor: mesto Vrútky
Mesto Vrútky podporou projektu Krízová telefonická linka pre ženy prispelo k udržateľnosti činnosti poradne a týmto krokom pomohlo k prevencii a eliminácii násilia páchaného na ženách. Finančná pomoc mala prínos pre všetky naše klientky, ktoré potrebovali v období ich ťaživej životnej situácie rýchlu a erudovanú pomoc a podporu.
Dotáciou sme pokryli časť výdavkov na telefonickú linku a internet, náklady na prenájom priestorov.
Názov projektu: Bezpečná ženská sieť
Donor: Slovensko-český ženský fond, Philip Morris Slovensko s.r.o.
Žena v tiesni spolu s ďalšími šiestimi organizáciami zo Slovenska (Fenestra, Hana, Kotva, Možnosť voľby, Pomoc rodine, Progresfem) tvorí Bezpečnú ženskú sieť, ktorá realizovala projekt, ktorého cieľom bolo:
● zvýšiť participáciu Bezpečnej ženskej siete (BŽS) na tvorbe verejných politík zameraných na ženy, ktoré zažili alebo zažívajú násilie a ich deti a ich efektívnejšie ovplyvňovanie;
● zviditeľniť BŽS a skúseností organizácií v oblasti násilia páchaného na ženách;
● zmapovať doterajšie činnosti organizácií združených v BŽS v oblasti násilia páchaného na ženách a ľudských práv žien;
● zlepšiť podmienky na zvýšenie informovanosti o BŽS (a tým aj samotnej témy násilia páchaného na ženách) a možnosti na úspešnú advokáciu v prospech žien a detí;
● zlepšiť podmienky na zabezpečovanie udržateľných zdrojov financovania ženských mimovládnych organizáciíi (MVO).
Názov projektu: Krízová telefonická linka pre ženy
Donor: Mesto Martin
Mesto Martin dlhoročne pomáha udržať chod Krízového centra a krízovej linky, a týmto spôsobom prispieva k prevencii a eliminácii násilia páchaného na ženách. Poskytnuté finančné prostriedky sme použili na pokrytie časti nákladov na nájomné, mobilnú telefonické linku a internet za určité obdobie v roku. Prostredníctvom Krízovej telefonickej linky mala klientela možnosť v krízových a života ohrozujúcich situáciách volať s odbornou poradkyňou. Takto mohli rýchlo, bezpečne a bezplatne dostať erudovanú pomoc a podporu. Na krízovej linke poradkyňa poskytuje komplexné poradenstvo (sociálne, ekonomické, právne, psychologické).